Производителността на труда – условие за ефективен бизнес
15584
0
07 Юли. 2016
Анализи
59% от читателите смятат, че тази статия е полезна
38% от посетителите на сайта ни четат поне 3 статии дневно
41% от редовните ни читатели имат успешен бизнес
38% от посетителите на сайта ни четат поне 3 статии дневно
41% от редовните ни читатели имат успешен бизнес
5
от 3 гласа
от 3 гласа
Оценка на потребителя
Производителността на труда се измерва като отношение на произведената продукция през даден период и средния брой на работниците за същия период.
Тя може да бъде представена както в натурални единици (ако всички видове продукти са в еднакви мерни единици), така и в стойностно изражение. Вторият вариант е по-широко прилаган главно по две причини: първо – не всички фирми са производствени (например, тези от сферата на услугите) и второ – представянето в стойност дава възможност показателят да се обвърже с други стойностни показатели, на базата на които се оценява бизнес ефективността.
В стремежа си да повишат печалбата и ефективността на своя бизнес, предприемачите и мениджърите се стремят с по-малко работници да произвеждат повече продукция. Понякога обаче, под влияние на различни фактори, производителността не нараства, а намалява. Ефектът от изменението на производителността за даден период в сравнение с предходния отчетен период се изразява в т.нар. „Относителна икономия (преразход) на работна сила“, с помощта на която се измерва допълнителната печалба или загуба, която фирмата реализира, поради промяната в производителността на труда за даден период (календарна година). Това може да се демонстрира нагледно чрез следния пример:
Показатели | Отчетна година | Предходна година |
Произведена продукция* (хил. лв.) | 15400 | 10500 |
Средносписъчен брой на работниците | 62 | 50 |
* Продукцията е остойностена и представена по продажни цени. Няма промяна в продажните цени на продукцията за отчетната в сравнение с предходната година.
Вижда се, че както стойността на произведената продукция, така и броят на работниците, бележат ръст. Производителността обаче се повишава. За отчетната година един работник е произвел продукция средно за 248387 лв. (15,4 млн. / 62), докато за предходната година производителността средно на един работник е 210 хил. лв. (10,5 млн. / 50). В този случай можем да кажем, че производителността на един работник се е повишила средно с 38387 лв. (248387 - 210000) или с 18,28% (38387 : 210000). Изводът е, че тази фирма използва работната си сила по-ефективно в сравнение с предходната година.
За да определим финансовият ефект от изменението на производителността, определяме относителната икономия на работна сила. Прилагаме т.нар. способ на коригираните показатели. Най-напред определяме коригираният брой на работниците (КБР). Той показва колко работници са били необходими за да се произведе продукция на стойност 15,4 млн. лв., при запазване на базисната производителност на труда:
Коригираният брой на работниците се получава, като базисният брой (от предходната година) се умножи по темпа на ръст на продукцията (1,4667). Вижда се, че за да се произведе продукция на стойност 15,4 млн. лв., са били необходими 73 работникци. На практика фирмата е успяла да произведе тази продукция само с 62 работникци. Следователно, тя е реализирала относителна икономия на работна сила в размер на 11 работника (73 - 62). Нека да приемем, че разходите на фирмата за труд (заплати и осигуровки) през отчетната година са 1800 лв. на месец средно на един работник. Следователно, благодарение на повишената производителност, реализираната икономия от заплати и осигуровки през годината възлиза на 11х 12 х 1800 = 237600 лв. На практика, това е чиста печалба.
Ако продажните цени на продукцията (услугите) през отчетната година са различни от тези за предходната година, предварително е необходимо произведената продукция за отчетната година да се преизчисли по съпоставими цени (по цените от предходната година), след което анализът се осъществява по вече описания начин. Формулата по която можем да преизчислим продукцията за отчетната година по съпоставими цени (по цени от предходната година) е следната:
където:
Qy – условна (преизчислена) продукция;
m – брой на видовете продукти (услуги);
qi1 – произведено количество от съответния продукт през отчетната година;
pi0 – продажна цена на съответния продукт за предходната година
Ниската производителност на труда означава висока себестойност на продукцията. Това означава ниска конкурентоспособност на производителя, тъй като той не може да се конкурира с останалите производители по отношение на цената. Това особено важи за продукцията, предназначена за износ. Известно е, че водещите производители в света поддържат високо качество на най-ниската възможна цена. Именно съчетанието на високо качество и ниска цена увеличава продажбите и пазарния дял на производителя.
Основните фактори, влияещи върху производителността на труда, са: използваните технологии, състоянието на машините и оборудването, степента на автоматизация на производството, условията на труд, организацията на производствения процес, мотивацията на персонала, квалификацията и опита на работниците, качеството на използваните суровини и материали и др. Един от най-съществените фактори за повишаване на производителността са инвестициите в ново производствено и технологично оборудване и в автоматизация на производствените процеси. След въвеждане в експлоатация на тези инвестиции се постига по-висока енергийна ефективност, по-ниски разходи за производствен брак, по-ниски експлоатационни разходи и съкращаване броя на работниците. Опитът показва, че подобни инвестиции се изплащат бързо и в повечето случаи положителният ефект си заслужава усилията. За съжаление проблемът с финансирането на инвестициите съществува за много от българските индустриални фирми. При сегашните ниски лихвени равнища, банковите заеми са изгодни, стига фирмата да има гарантирани продажби и стабилни парични потоци.
Още по темата: Краткосрочното финансово планиране във фирмата
Колко е полезна тази информация?
Оценете като използвате звездичките
Oценка:
Оценка
5
of 5
- 3 гласа.
Статии
Акциите, които се справят добре във времена на инфлация
от Biznesidei.bg
14 Октомври 2022
Високата инфлация има 2 основни ефекта върху инвеститорите: понижава стойноста на...
Да купувате ли Ethereum сега?
от Biznesidei.bg
11 Октомври 2022
Факт е, че след сливането Ethereum отбеляза ръст, но също е факт, че за последните 30 дни...
Да спестявате или да инвестирате?
от Biznesidei.bg
04 Октомври 2022
Това е въпросът в сложни времена като настоящите, нали?
И двете дейности могат да...
Дали да купувате акции точно сега?
от Biznesidei.bg
20 Септември 2022
Сигурно сте се уморили да четете за това колко сложни са икономическите условия....
Изтеглете БЕЗПЛАТНО Специално Приложение
Успех в старта и управлението на бизнеса: практически съвети.
Абонирайте се за бюлетина на biznesidei.bg и бъдете в крак с тенденциите в бизнеса.
Изтеглете БЕЗПЛАТНО Специално Приложение
Успех в старта и управлението на бизнеса: практически съвети.
Абонирайте се за бюлетина на biznesidei.bg и бъдете в крак с тенденциите в бизнеса.
Сподели своя коментар0 Коментари