Между университета и първата работа: съвети за оцеляване
46% от посетителите на сайта ни четат поне 3 статии дневно
29% от редовните ни читатели имат успешен бизнес
от 1 глас
За много от скорошно дипломираните най-ветоятно е предизвикателство да преминат от света на образованието в света на платения труд. Преходът между лекциите, изпитите и студентските купони към пълно рабтно време представлява голяма промяна и тези, които не са били трудово заети по-рано, ще се изправят пред една от най-сложните задачи в живота си до момента.
1) Очаквайте социалния Ви график да се промени. Работата по осем или повече часа на ден изисква да свикнете с този режим. Не очаквайте да можете да излизате всеки ден с приятели през работната седмица или да будувате до късно. Важно е да изградите служебни навици, чрез които да вървите към постигане на кариерен успех. И това включва здравословна храна, достатъчна почивка и баланс между работа и личен живот.
2) Трябва да сте наясно с различнията между поколенията и да ги уважавате. Може и да работите във фирма с много млади служители, но това не означава, че те задължително ще са като колегите Ви от университета. Трябва да сте наясно, че във фирмите има йерархия и тя трябва да се спазва. Още повече, че ще работите с хора от различни поколения и само сериозното и отговорно поведение, добрия диалог и колегиалността ще Ви помогнат да изградите добри отношения с тях. Иначе казано съобразявайте се с обстановката, в която ще попаднете, защото тя няма да се промени с Вашето идване.
3) Изгответе си личен бюджет и се придържайте към него. Ако сте имали малки възможности като студент, вероятно заплатата ще Ви се стори значително увеличение в стандарта Ви на живот. Но е много важно да внимавате с голямото харчене. Помислете внимателно какво можете да направите със спестените средства. Определете какви разходи ще правите за месеца и се придържайте към тях, първо, за да може заплатата да Ви стигне за покриване на текущите Ви нужди, и второ, за да можете да си позволите и други належащи неща, изискващи по-големи инвестиции. Като личен автомобил например. И тъй като у нас заплащането не винаги е постоянно, ще можете да се справите до следващата заплата.
4) Не си мислете, че ще Ви повишат веднага. Разбира се, и това може да се случи, но шансовете не са големи. Не трябва да забравяте, че за да стигнете до повишение, трябва да работите усилено и да докажете, че го заслужавате, не само че го искате.
5) Продължавайте да си отправяте предизвикателства. Всяка служба рано или късно влиза в коловоза на рутината. Но когато откриете, че започва да Ви става скучно от липсата на предизвикателства в работата, говорете с шефовете си за възлагането на нови задачи. Това ще Ви помогне да се развивате като качества и умения, а и ще Ви съдейства да получите по-добра длъжност. А дори и да не я получите, не забравяйте, че трябва да продължите да учите непрекъснато.
6) Останете верни на ценностите си и на това, което действително Ви мотивира. Няма да оцелеете дълго на длъжност, която влиза в конфликт с морала Ви или не Ви мотивира. Уверете се, че това, което считате правилно, е в унисон с фирмената култура още докато решавате дали да започнете работа на конкретното място. Това ще Ви спести доста нерви и проблеми в последствие.
7) Помнете, че тази работа няма да Ви е последна. Да прекарате цял живот в една и съща фирма е по-скоро изключение, отколкото правило. Може да откриете най-неочаквано, че това, което правите, вече не Ви допада и не Ви мотивира. Важно е да следвате този вътрешен глас, за да се развивате действително по начина, по който желаете.
Колко е полезна тази информация?
Оценете като използвате звездичките
Статии
Как да увеличите продуктивността си при работа от вкъщи
от Biznesidei.bg5 съвета, които да имате предвид на старта на кариерата си
от Biznesidei.bgКак правилно да си търсите нова работа, ако не сте напуснали старата
от Biznesidei.bg7 трика, с които ще вършите повече на работа
от Biznesidei.bgИзтеглете БЕЗПЛАТНО Специално Приложение
Успех в старта и управлението на бизнеса: практически съвети.
Абонирайте се за бюлетина на biznesidei.bg и бъдете в крак с тенденциите в бизнеса.
Изтеглете БЕЗПЛАТНО Специално Приложение
Успех в старта и управлението на бизнеса: практически съвети.
Абонирайте се за бюлетина на biznesidei.bg и бъдете в крак с тенденциите в бизнеса.
Сподели своя коментар0 Коментари