от Biznesidei.bg
5443
29 Декември. 2015
Стартиране на бизнес
61% от читателите смятат, че тази статия е полезна
38% от посетителите на сайта ни четат поне 3 статии дневно
41% от редовните ни читатели имат успешен бизнес
5
от 1 глас
Оценка на потребителя
Въпреки всички красиви фрази за освобождаващото усещане да бъдеш своя собствен шеф, не всички са подходящи за предприемаческото поприще. То може да Ви донесе много печалби и да бъде полезно на голям брой хора. Но може да се превърне и в кошмар, особено ако не сте типа човек, подходящ за управление на собствена фирма. Затова и изборът за стартиране на бизнес следва да се прави внимателно, за да не се превърне в източник на загуби и неудовлетвореност.
Разбира се, няма как да се уверите на 100%, че сте подходящи или неподходящи да се занимавате със собствен бизнес. Има няколко знака, обаче, с които да разберете дали не разполагате с необходимата готовност.
1. Не умеете да се самомотивирате.
Предприемачеството е прекрасно понякога, но може да е и затормозяващо изживяване. Трябва да умеете да се самомотивирате за изпълнението на определени задачи и най-вече, когато въобще не искате да се занимавате с тях.
Ако имате нужда от шеф, който да Ви разпределя задачи, значи не сте готови да стартирате собствена фирма.
2. Нямате заделени средства.
Преди да напуснете сигурната си работа, трябва да сте си осигурили средства, с които да преживявате известно време. В крайна сметка фирмата Ви няма да генерира високи печалби от самото начало, а Вие ще трябва да се храните и да плащате сметки. Още повече, че предприемачеството е рисково начинание. Никой не гарантира, че ще имате успех и ще започнете да печелите. Трябва да сте си осигурили средства, които да Ви помогнат да си стъпите на краката, в случай че срещнете неуспех.
3. Не можете да издържате на силно напрежение.
Стресът е неразривна част от бизнеса. Ще Ви се налага да жонглирате между тревогите в управлението му, при обслужването на клиенти, при ръководенето на кадри и къде ли още не. Ако не можете да го понесете и да продължите да работите под влиянието му, трябва да премислите решението си да се заловите с предприемачество.
4. Не сте проучили достатъчно.
Независимо какъв бизнес искате да стартирате, трябва да направите широко проучване. Да станете експерт в областта, с която ще се заемете. Днес Интернет и социалните мрежи дават възможност за ефективни проучвания и разработване на добри бизнес стратегии. Преди да стартирате бизнес, възползвайте се от тези възможности.
5. Не изпитвате страст към бизнеса, който ще стартирате.
Страстта е жизнено важна част от уравнението на успешната фирма. Ще има случаи, когато управлението на фирмата ще Ви се струва като тежка работа. Именно страстта към това, което вършите, ще Ви спре да се откажете преди да сте постигнали каквото и да било. Тя ще Ви помогне да продължите да влагате същите, че и по-големи, усилия. Ако не харесвате това, което вършите, не сте готови да стартирате бизнес.
6. Стратегията Ви за израстване е копирана от някого.
Развитието на един бизнес може да е много приятно и забавно начинание или да е досадно и неприятно. Когато не сте проучили добре и не сте в състояние да създадете собствена стратегия за развитие, е лесно да копирате чужда успешна такава. Но всеки от нас има различни идеи и намерения. Затова и управлението на бизнеса е различен тип. Стратегията, която работи за един предприемач, не работи за друг. Още повече че всяка от тях дава различни резултати в различните области на бизнес. Трябва да изготвите своя собствена, за да сте сигурни, че е адаптирана за Вашата фирма и индустрията, в която работите.
Не напускайте работата си, за да стартирате бизнес, преди да сте сигурни, че сте подготвени за него. Преди да сте наясно с какво се заемате. Преди да разбирате добре всичко, което ще рискувате. Това само ще увеличи шанса за неуспех.
източник:entrepreneur.com
Tags: стартиране на бизнеспредприемачипредприемачеството
Сподели своя коментар0 Коментари