от Стела Василева
6952
03 Юни. 2013
Управление на бизнеса
61% от читателите смятат, че тази статия е полезна
38% от посетителите на сайта ни четат поне 3 статии дневно
41% от редовните ни читатели имат успешен бизнес
5
от 1 глас
Оценка на потребителя
Висшето образование е стъпка напред по пътя към зрелостта за много, но пътя от бакалавърската диплома до предприемачеството не е никак лесен, дори и да изглежда така. Нищо не може да Ви подготви за порастването. Нито за предприемачеството. Имайки предвид това, ето няколко промени, които трявба да очаквате, когато предприемате първите стъпки извън университети и колежи към управлението на свой собствен бизнес.
1. Присъствието е винаги задължително. В унивеситета може да сте пропускали часове и пак да сте взимали изпита си. Но в предприемачеството това няма да се получи. Още повече, че ще трябва да давате пример на своите служители.
2. Графиците не са твърди. Докато в университета имате определени часове в определено време, проблемите в бизнеса не идват в конкретна последователност, затова дори и да планирате нещо, не е задължително планът Ви да се осъществи. Предприемачите са хората, от които зависи успеха на бизнеса им, така че често ще Ви се налага да променяте графиците си, за да вместите нещо, изникнало в последната минута.
3. Свободното време не е свободно. Няма такова нещо като съвсем свободно време в бизнеса. В студентските си години сте можели да се наслаждавате на дълги ваканции, но в препдпериемачеството ще Ви се наложи да работите много повече, отколкото сте учили, защото, както вече споменахме, проблемите не изникват под график, а и работата ще е къде-къде повече.
4. Умението да се правят много неща едновременно е важно, но умението да се фокусирате е ключът. В университета сте били принудени да балансирате между няколко различни предмета всеки семестър. А когат останете предприемач на пълен работен ден, също ще трявба да се занимавате с много неща, но в определена последователност обусловена от приоритет, защото всяко нещо ще трябва да бъде обгрижвано добре, зада обслужи генералната цел. Затова и се нуждае от внимание и фокусиране само върху него.
5. Основните умения по счетоводство не са достатъчни. Каквото и да сте учили в университета, ако не сте експерт счетоводител, ще Ви трябва такъв.
6. Приятелите не са просто компания за по чашка. Като студент срещите с приятели са били организирани с един интерес – приятно изкарване на вечерта, докато в предприемачеството връзките са изключително важни. Приятелите, поне истинските сред тях, ще са хората, към които ще се обръщате за подкрепа и съвет, когато имате нужда от това.
7. Политиката и бизнес отношенията не трявба да се смесват. Участието на протести и изразяването на политическа и гражданска позиция, трявба да останат в студентските Ви години. Дори и да сте останали със същото гледище по политическите въпроси, трябва да сте много по-внимателни в действията си като предприемачи, отколкото сте били като студенти. Останете неутрален и не налагайте мнението си на колеги, служители и клиенти.
Кратко ръководство по потребителско право за търговци - електронно ръководство
Повече детайли тук
Правилно прекратяване на трудови договори - решения и съвети от експерти
Повече детайли тук
8. Сами сте. Ако в студентските си години сте можели да разчитате на помощ и подкрепа, то с дипломирането и стартирането насобствен бизнес, трявба да запомните, че сте сами със собствените си сили. Никой няма да Ви държи ръката през трънливия път на бизнеса. Вие трявба да се справите сами с проблемите и да се изправите отново сами пред трудносите.
9. Никой не се интересува от оценките. В реалния свят резултатите са мнго по-важни от оценките в университета. Практическите умения са по-важни от теоретичните знания. Не наемайте своите служители само на базата на оценки, проверете ги. Не забравяйте, че и Анщайн е имал слаби бележки в училище.
Сподели своя коментар0 Коментари